Title

Shining stars at the Oxfordshire Apprenticeship Awards 2018

The Oxfordshire Apprenticeship Awards 2018 took place this evening in the beautiful Orangery at Blenheim Palace. Around 130 guests attended to see Apprentices, schools, training providers, employers and Apprenticeship Ambassadors recognised for their achievements and commitment to Apprenticeships in Oxfordshire.

The overall Apprentice of the Year Award went to Katie Chegwin, a Business Admin Apprentice at the University of Oxford, who also won the Higher Apprentice of the Year Award. 

Katie says: "I could not feel happier to have been awarded with the title of Oxfordshire’s Apprentice of the Year 2018, as well as winning the Higher Apprentice of the Year Award. From being initially nominated and then shortlisted, having an interview with Nielsen and then attending the awards evening at Blenheim Palace, it was an all-round fantastic experience that I will never forget."

"Everyone has been so supportive and willing me on to do well. That is what you get with an Apprenticeship, everyone wants to see you develop and ultimately to be a success. This has motivated me to go on and live up to the title of this award and I am hoping to become an Apprenticeship Ambassador to help inspire the next generation with their future careers."

"I believe these awards are the ‘icing on the cake’ on what has been a great Apprenticeship for me and, for anybody thinking about jumping onto the scheme, I would say do it!"

Huge congratulations to Katie and to all the finalists and a big thank you to all our sponsors, who made this fantastic event possible.

See below for a list of all the winners and highly commended entrants.

School Award - sponsored by Clarkson Evans

Winner:

  • Larkmead School

Highly commended:

  • Icknield Community College
  • UTC Oxfordshire

Intermediate Apprentice of the Year Award - sponsored by Barclays

Winner:

  • Ryan Treacher-Collins, Activity Leadership Apprentice – Can Do Martial Arts

Highly commended:

  • Charlie Bateman, Plumbing & Heating Apprentice – F G Alden Ltd
  • John Hurford, Plumbing & Heating Apprentice - Warburton Building Services Ltd

Advanced Apprentice of the Year Award - sponsored by SST Technology

Winner:

  • Aaron Scott, Engineering Apprentice – Science and Technology Facilities Council

Highly commended:

  • Liam Leach, Engineering Apprentice – Schedl Automotive System Service
  • Katherine Mordecai, Mechanical Engineering Apprentice - Science and Technology Facilities Council

Higher Apprentice of the Year Award - sponsored by Nielsen

Winner:

  • Katie Chegwin, Business Admin Apprentice – University of Oxford

Highly commended:

  • Lauren Livingstone, Leadership for Health & Social Care Apprentice – Home Instead Senior Care
  • Trina White, Leadership for Health & Social Care Apprentice - Abbeyfield

Special Recognition Award - sponsored by The Apprenticeship & Training Company

Winner:

  • Alanta Hissey-Powell, Apprentice Healthcare Assistant – Oxford University Hospitals NHS Trust

Highly commended:

  • Kayleigh Clark, Motor Vehicle Apprentice - Protyre
  • Abigail Crawforth, Engineering Apprentice - Williams Grand Prix Engineering

Training Provider Award - sponsored by NatWest

Winner:

  • Abingdon & Witney College

Highly commended:

  • HIT Training
  • Oxford Energy Academy

Small Apprenticeship Employer of the Year Award - sponsored by High Spec Composites

Winner:

  • Popham Hairdressing

Highly commended:

  • La Cucina
  • Martin & Co

Large Apprenticeship Employer of the Year Award - sponsored by Darke & Taylor

Winner:

  • Wellers

Highly commended:

  • Beard
  • Williams Grand Prix Engineering

Apprenticeship Ambassador of the Year Award - sponsored by OxLEP

Winners:

  • Olivia Buckingham, Youth Ambition Apprentice, Oxford City Council
  • Matthew Thomas, Electrical Apprentice – Darke & Taylor

Oxfordshire Apprentice of the Year Award - sponsored by Liga College

Winner: 

  • Katie Chegwin, Business Admin Apprentice – University of Oxford