Title

Oxfordshire’s Apprenticeship stars shine at #OAAwards2021

We are delighted to announce the winners in the Oxfordshire Apprenticeship Awards 2021 who were revealed a virtual live ceremony on 6th May. You will can watch the live stream on demand via www.oxfordshirelep.com/oaawards2021

Download the Awards brochure to read all about the finalists and sponsors.

School Award – sponsored by Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust

This Award recognised a number of Oxfordshire secondary schools for their commitment to the continuation of careers education and employer engagement, including the promotion of apprenticeships, during the exceptional circumstances resulting from COVID-19.

  • Carterton Community College
  • Didcot Girls School
  • Europa School UK
  • Frank Wise School
  • Icknield Community College
  • Larkmead School
  • Maiden Erlegh Chiltern Edge

School Engagement Employer of the Year Award - sponsored by OxLEP Skills

Winner:

  • Morgan Sindall Construction & Infrastructure Ltd

Highly commended:

  • Burford Recruitment Company
  • Pearson

Higher Apprentice of the Year - sponsored by Blenheim

Winner:

  • Nathan Jarvis, Biotechnologist Apprentice - Oxford BioMedica

Highly commended:

  • Rosie Lay, Associate Project Manager Apprentice – UKAEA
  • Callam Woolgar, Software Developer Apprentice - Adactus

Advanced Apprentice of the Year – sponsored by Nielsen

Winner:

  • Emilia Reyes Pabon, Apprentice Technician Scientist - University of Oxford

Highly commended:

  • Jane Szluha, Reception & Admin Manager - Luther Street Medical Centre
  • Heather Zeale, Outdoor Education Apprentice - Oxfordshire County Council

Intermediate Apprentice of the Year - sponsored by Abbott Diabetes Care

Winner:

  • Mia Bowles, Beauty Therapist Apprentice - The Skincare Clinic

Highly commended:

  • George James, Apprentice Sports Coach - Ignite Sport UK
  • Ella Lee, Apprentice Dance Teacher - The Julie Bruce Dance/Drama Academy

Special Recognition Award – sponsored by Popham Hairdressing

Winner:

  • George James, Apprentice Sports Coach - Ignite Sport UK

Highly commended:

  • Susan Halliwell, Healthcare Support Worker - Oxford Health NHS Foundation Trust
  • Ellie Knight, Apprentice Business Administrator – University of Oxford

Large Apprenticeship Employer Award (250+ employees) - sponsored by Clarkson Evans

Winner:

  • University of Oxford

Highly commended:

  • Oxford Biomedica
  • UK Atomic Energy Authority

Small Apprenticeship Employer Award (less than 250 employees) - sponsored by The Burnside Partnership

Winner:

  • Electrogenic Ltd

Highly commended:

  • Adactus
  • Ikkaido

Shining Star Award - sponsored by Integration Technology

Winner:

  • Barry Preston, Electrical Systems Engineer - UKAEA

Highly commended:

  • Olivia Cooper, Administrative Apprentice - Oxfordshire County Council
  • Ryan Smith, Application Support Analyst - Thames Valley Police

Apprenticeship Champion Award – sponsored by Oxford Brookes University

Winner:

  • Becky Elsworth, Apprenticeship Manager - Oxford Health NHS Foundation Trust

Highly commended:

  • Steve Beaumont, Training Director - Heritage Skills Academy
  • Hannah Bladen, General Manager - Ignite Sport UK

Oxfordshire Apprentices of the Year Award – sponsored by headline sponsors High Spec Composites

Chosen by the headline sponsor High Spec Composites from the winners of the other Apprentice Award categories.

Winners:

  • George James, Apprentice Sports Coach - Ignite Sport UK
  • Emilia Reyes Pabon, Apprentice Technician Scientist - University of Oxford